System biblioteczny Mateusz
Służy do katalogowania różnych rodzajów materiałów bibliotecznych z zachowaniem standardu MARC21, rejestracji wypożyczeń, prowadzenia i utrzymywania centralnej bazy danych czytelników zarejestrowanych w bibliotece i jej placówkach filialnych, wspomagania innych operacji towarzyszących.

haha

Pierwsze spotkanie z autorem tego programu, panem Mirosławem Domańskim, odbyło się 3 marca 2011 r. w sali konferencyjnej MBP w Mińsku Maz. dla bibliotek w powiecie mińskim. Była to forma pokazowa z elementami szkolenia, ponieważ biblioteki były już przygotowane, a nawet zdecydowane, na przyłączenie się do tego programu bibliotecznego.

haha

Na drugim spotkaniu 15 września 2011 r. było już więcej konkretnych pytań, ponieważ coraz więcej bibliotek miało już styczność z programem, a nawet większość uczestników szkolenia już na nim pracowała.

haha

Aktualnie w naszym powiecie mińskim system biblioteczny Mateusz jest już użytkowany w 10 bibliotekach: Halinów, Kałuszyn, Cegłów,  Dębe Wielkie, Dobre, Jakubów, Latowicz, Stojadła, Mrozy i Stanisławów.