W poniedziałek 26.11.2012 r. wzięliśmy udział w szkoleniu na temat nowych technologii informacyjnych i informatycznych w bibliotekach oraz najnowszych źródeł informacji. Spotkanie zorganizowane było przez Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego, a poprowadził je pan Robert Brzóska, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego w IINiSB.

Część pierwsza prezentacji zawierała podstawowe pojęcia i definicje, takie jak np.: rodzaje źródeł informacji, rodzaje dokumentów i ich podział, warsztat informacyjny współczesnej biblioteki, e-źródła w bibliotece, przeszukiwanie zasobów elektronicznych. Zapoznaliśmy się z bibliotekami cyfrowymi w Polsce i na świecie (Federacja Bibliotek Cyfrowych, British Library) oraz zrobiliśmy szybki przegląd czasopism fachowych i katalogów elektronicznych.

Część druga dotyczyła: systemów bibliotecznych w Polsce, jak i skąd pobrać darmowe oprogramowanie oraz jak powinna wyglądać dobra strona www na podstawie oceny jakości dokumentów elektronicznych we Wrocławskiej bibliotece.

Rozmawialiśmy jeszcze na temat Internetowych narzędzi do samokształcenia (e-learning) oraz jak wygląda Multicentrum czyli interaktywana biblioteka nie tylko w Polsce. Na zakończenie pan Robert Brzóska pokazał nam kilka ciekawych filmików promujących biblioteki oraz opowiedział nam o swojej ostatniej podróży do Ameryki Południowej i jego spotkaniu z Biblioteką Narodową w Peru.

Bardzo ciekawe spotkanie, dziękujemy.