Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy MBP w Mińsku Mazowieckim organizuje akcję Odjazdowego Bibliotekarza 26.05.2013 (niedziela) godz. 14.00.

Trasa to ok. 13 km.Miejsce startu: Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Maz. ul. Piłsudskiego 1a

Miejsce mety: Gminna Biblioteka Publiczna w Cegłowie

Odjazdowy Bibliotekarz to rajd rowerowy dla bibliotekarzy, czytelników i wszystkich miłośników książek oraz rowerów, którzy przejeżdżając przez miasto i okolicę, chcą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach.

To już 4. Ogólnopolska edycja Odjazdowego Bibliotekarza, której organizatorami są Stowarzyszenie Bibliosfera.org oraz Fundacja Normalne Miasto – Fenomen. Z każdym rokiem do akcji przystępuje coraz więcej organizatorów lokalnych, w zeszłym roku 2012 było ich 97, a w tym zarejestrowało się już 168 miejscowości. W Mińsku Maz. akcja będzie po raz pierwszy, organizatorem jest Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy MBP w Mińsku Maz. Partnerami będzie Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Maz. oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Cegłowie. Zaprosiliśmy również klub kolażowy V-MAX i partnerów medialnych. Mam nadzieje, że impreza stanie się cykliczna. Wszystkich uczestników prosimy o zabranie dobrego humoru, książki do wymiany oraz pomarańczowe koszulki. Aktualnie czekamy na paczkę promocyjną, czyli wsparcie materialne (darów od sponsorów ogólnopolskich akcji), w której będą plakaty, chorągiewki, baloniki, szprychówki i inne gadżety z logo akcji. Nad bezpieczeństwem przejazdu będzie czuwała policja. Zapraszamy również osoby, które w razie potrzeby mogą udzielić pomocy medycznej.

Cele akcji to:

a) promowanie bibliotek i czytelnictwa,

b) integracja społeczności lokalnych,

c) walka ze stereotypowym postrzeganiem bibliotek, czytania, książek, bibliotekarzy,

d) kreowanie pozytywnego wizerunku bibliotek, czytania, książek, bibliotekarzy,

e) integracja środowiska bibliotekarskiego,

f) propagowanie modelu aktywnego spędzania czasu wolnego,

g) propagowanie roweru jako środka transportu.

Cała trasa rajdu rowerowego liczy 13 km i będzie biegła malowniczym szlakiem przez miejscowości: Mińsk Maz., Targówka, Barcząca, Wiciejów, Mienia, Cegłów. Planujemy postój w rezerwacie Jedlina, gdzie wymienimy się swoimi książkami, w ramach bookcrossingu. Dla wytrwałych na mecie przewidziany jest poczęstunek m.in. regionalna mazowiecka sójka, konkursy literackie, poezja mówiona i śpiewana oraz zwiedzanie biblioteki w Cegłowie. Dla chętnych: będzie można wspólnie zwiedzić drewniany ołtarz autorstwa mistrza Lazarusa ze szkoły Wita Stwosza, tzw. Tryptyk Cegłowski z ok. 1510 r., jeden z najcenniejszych zabytków późnego gotyku w Polsce. Wrócić będzie można wspólnie rowerem lub pociągiem na koszt własny. Bądźmy kreatywni i zaangażowani w kampanię promującą aktywny model życia. Zachęcam wszystkich do udziału.

Jesteśmy zarejestrowani na stronie Odjazdowego Bibliotekarza http://bibliosfera.net/odjazdowy-bibliotekarz/146/minsk-mazowiecki/

Koordynator – Karolina Wieczorek