22 września 2013 r. Koło SBP przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim zorganizowało wycieczkę do Łodzi  „Szlakiem Juliana Tuwima”.  Spacer po ukochanym mieście Poety rozpoczęliśmy od największego w Europie cmentarza żydowskiego i odwiedzenia grobu rodziców Juliana Tuwima. Następnym punktem naszego programu było Muzeum Historii  Łodzi, w którym oglądaliśmy gabinet  autora „Kwiatów polskich”. Spacerowaliśmy także po pięknych łódzkich parkach, odwiedziliśmy miejsca, w których mieszkał Julian Tuwim. Zobaczyliśmy kamienicę przy ul. Kilińskiego 46 – miejsce urodzenia Poety. Byliśmy również na ulicy Tuwima, a także w miejscach związanych z  Jego  życiem i twórczością: w III Liceum Ogólnokształcącym – dawnym Męskim Gimnazjum Rządowym – szkole, do której uczęszczał  i Filharmonii Łódzkiej. Odwiedziliśmy również ul. Moniuszki, przy której znajdował się Bank Azowsko-Doński, w którym pracował ojciec Tuwima. Za dawnym Bankiem istniał kiedyś hotelowy ogród z kabaretową scenką – ulubione miejsce Poety. Dziś w tym miejscu znajduje się pomnik Juliana Tuwima autorstwa Elwiry i Jerzego Mazurczyków. Nie mogło zabraknąć też nas na ulicy Piotrkowskiej. Słynną ulicą zawędrowaliśmy do ławeczki Tuwima. Podziwialiśmy też portret Poety na ścianie słynnych Łodzian. Zmęczeni, jak tuwimowska „Lokomotywa”, ale szczęśliwi i pełni wrażeń zakończyliśmy naszą wycieczkę przed łódzką Manufakturą.

tekst opracowała Anna Cudna
– przewodnicząca Koła SBP przy MBP w Mińsku Maz.