We wtorek, 24 listopada bibliotekarze powiatu mińskiego wybrali się na wycieczkę objazdową do 3 sąsiednich bibliotek i ich filii. Zainteresowanie było ogromne, gdyż pojechało aż 22 bibliotekarzy. W GBP w Jakubowie byliśmy już o 8:30. Zobaczyliśmy nowe sprzęty komputerowe z projektu Mazowszanie, drukarkę 3D, wypożyczalnię, czytelnię i kącik dla dzieci. Następnie udaliśmy się do filii w malowniczej wiosce – Wiśniew. Malutki lokal ma swój ciepły klimat i przytulne gniazdko w szkole.

W Dobrem rozpoczęliśmy nasze zwiedzanie od Muzeum Konstantego Laszczki. Wesołe opowieści o rzeźbiarzu przedstawiła nam pani kustosz – Jadwiga Grzenda, nauczyciel i przyjaciel biblioteki. Otrzymaliśmy tam pamiątkowe monety, podobno przynoszące szczęście, na których samodzielnie mogliśmy odcisnąć grawer popiersia Konstantego Laszczki.

GBP w Dobrem wchodzi w skład struktury Gminnego Ośrodka Kultury ale są to Ci sami pracownicy. Tam również podziwialiśmy nowatorskie wykonanie herbu gminy Dobre przez drukarkę 3D. Podobała nam się zagospodarowana przestrzeń dla Czytelników oraz prace rękodzieła przez nich wykonane. Mile zaskoczył nas pyszny poczęstunek przy którym mogliśmy spokojnie porozmawiać o swoich doświadczeniach zawodowych.

Kolejnym punktem programu była filia w Pustelniku należąca do GBP w Stanisławowie oraz biblioteka główna, obie mieszczące się w budynkach szkół. Ścisła współpraca z dziećmi wyznacza codzienną pracę bibliotekarzy. Dzięki bliskiemu sąsiedztwu uczniowie często czekają na autobus, odrabiają lekcje, czytają, grają na komputerach itp.

Ostatnim punktem wycieczki był Gminny Ośrodek Kultury w Stanisławowie, w którego skład struktury wchodzi biblioteka. Pan dyrektor ciepło nas przywitał, opowiedział o niedawnych obchodach 65-lecia działalności biblioteki, o historii budynku oraz projektach unijnych i nie tylko.

Kolejna wycieczka objazdowa szlakiem bibliotek w powiecie mińskim odbędzie się na wiosnę…

Więcej zdjęć na Facebooku