W piątek, 29 kwietnia 21 członków Koła SBP w Mińsku Mazowieckim odwiedziło dwa ciekawe miejsca wspierające kulturę i czytelnictwo: Bibliotekę dla Niewidomych oraz warszawską Zachętę – Narodową Galerię Sztuki.

Wizyta w Dziale Zbiorów dla Niewidomych Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Konwiktorskiej w Warszawie była pełna wrażeń i podziwu dla jej pracowników, szczególnie tych niewidomych. Gromadzenie, opracowanie i udostępnianie zbiorów w tej specjalistycznej placówce, odbywa się w nieco inny sposób niż w naszych bibliotekach publicznych. Poznaliśmy system pracy bibliotekarzy, katalogi internetowe, zbiory biblioteczne, program komputerowy a także sposoby obsługi czytelników. Jakże prawdziwe jest tu powiedzenie, że piękno tkwi w różnorodności.

W ramach podziękowania przekazaliśmy kilka regionalnych pozycji z naszego powiatu oraz biografię Cesarii Evory i płytę z jej muzyką. Było nam niezwykle miło gościć w tak wyjątkowej bibliotece wypełnionej ludźmi z pasją.

Około godziny 14.00 udaliśmy się do warszawskiej galerii w „Zachęcie” na wystawę współczesnej polskiej ilustracji dla dzieci Tu czy tam? Wystawa była tajemnicza i zmysłowa. Przedstawiono tu prace 14 ilustratorów i projektantów graficznych rozpoznawalnych w Polsce i na świecie, zdobywców krajowych i międzynarodowych nagród m.in. I. Chmielewskiej, E. Bąk, A. Dudek, A. Królak czy E. Dziubak. Każdy z nich opowiada obrazem swoją historię. Książki wzbogacone taką ilustracją pobudzają dzieci do kreatywnego myślenia i dają im początek przygody ze sztuką.