Uroczysty Dzień Bibliotekarza świętowaliśmy 12 maja 2017 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim. W spotkaniu uczestniczyło 35 bibliotekarzy z powiatu mińskiego oraz zaproszeni Goście.

Jako pierwsza wystąpiła Elżbieta Sieradzińska, Dyrektor MBP w Mińsku Maz., która przywitała Gości i Bibliotekarzy oraz zwróciła uwagę na aktualną rolę współczesnego bibliotekarza. Następnie głos zabrała nowa Przewodnicząca Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy MBP w Mińsku Mazowieckim – Karolina Wieczorek, która podziękowała członkom SBP za wybór nowego Zarządu Koła SBP na 4-letnią kadencję oraz utwierdziła wszystkich w przekonaniu jak ważne w pracy bibliotekarza jest wzajemne wsparcie, wymiana doświadczeń, motywacja do pracy i pozyskiwanie nowych inspiracji. W imieniu wszystkich członków SBP Organizatorzy oraz Joanna Paszteleniec-Jarzyńska, Przewodnicząca Okręgu Mazowieckiego, Wiceprzewodnicząca Zarządu Głównego SBP wspólnie podziękowali Annie Cudnej, dotychczasowej Przewodniczącej Koła SBP w Mińsku Maz. za wieloletnią pracę, zaangażowanie i poświęcenie w dodatkowych obowiązkach.

zarzad

Na ręce Dyrektor MBP bibliotekarze otrzymali piękne życzenia i kwiaty od Urszuli Soroki z Wydziału Oświaty i Promocji Starostwa Powiatowego w Mińsku Maz., jakie przesłał bibliotekarzom Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński. Następnie usłyszeliśmy ciepłe słowa i równie piękny bukiet od Jadwigi Frelak – Sekretarza Miasta Mińsk Mazowiecki. Z kolei Diana Rokicka z Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta przekazała miłe życzenia i gratulacje z uzyskania wysokich wyników czytelnictwa od Burmistrza Marcina Jakubowskiego. Była też reprezentacja Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Maz., w imieniu Dyrektora, Piotra Siły życzenia przekazała Małgorzata Sulewska.

DSC_0031 DSC_0028
DSC_0023 DSC_0034

To były wyjątkowe, inspirujące przemówienia i dzięki nim, bibliotekarze czują się ważni i docenieni w lokalnym społeczeństwie. Radością bibliotekarzy jest uznanie wśród Użytkowników bibliotek oraz Organizatorów i Samorządów.

Zarząd Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przyznał nagrody jubileuszowe dla:

• Zofii Jagodzińskiej z okazji 25-lecia pracy w bibliotece, obecnie w GBP w Mrozach
  • Wiesławy Czapskiej z okazji 30-lecia pracy w GBP w Stanisławowie
  • Haliny Łukasiak z okazji 30-lecia pracy w BPG Mińsk Maz. z/s w Stojadłach
  • Małgorzaty Śluzek z okazji 30-lecia pracy w GBP w Cegłowie
  • Elżbiety Gawron z okazji 30-lecia pracy w Filii nr 2 w Mińsku Maz.

30lecia

Gościem specjalnym był Piotr Matywiecki, poeta, wieloletni bibliotekarz, autor książki „Stary gmach”, która jest osobistym wspomnieniem o tzw. starym BUW-ie. Pisarz wielokrotnie nagradzany i czterokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Podzielił się swoim doświadczeniem z pracy w bibliotece, mówił jak bardzo zmienia się ten zawód i apelował, aby w tym szybkim tempie życia, zawsze pamiętać o bezpośrednich relacjach z Czytelnikami.

razem DSC_0047

Zgodnie z tradycją, bibliotekarze złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą mińskie bibliotekarki oraz pierwszą księgarnię i czytelnię w Mińsku Mazowieckim, prowadzoną przez Zuzannę Małyszczycką, Kornelię Skrodzką, Leokadię Magdalenę Lipską i Marię Donner.

przy tablicy

To był wyjątkowy dzień pełen wrażeń i ciepłych słów.