W dniu 14.11.2019 pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim wraz z bibliotekarzami powiatu mińskiego odbyli historyczno – biblioteczną podróż do Warszawy.

Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Więzienia na Pawiaku. Uczestnicy zapoznali się z historią więzienia, poznali indywidualne losy więźniów, obejrzeli rekonstrukcje korytarza i celi, wystawę „Dzień Powszedni na Pawiaku”, salę reliktów i grypsów oraz salę Drzewa Pawiackiego.

Później wszyscy odwiedzili nowoczesne Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Pani Magdalena Mizgalska opowiedziała o działalności i funkcjonowaniu Centrum Informacji Historycznej w Muzeum. Pokazała jak korzystać z zasobów, baz danych, katalogów, map i książek. Następnie wycieczka udała się na spacer po ogromnej interaktywnej wystawie od średniowiecza do współczesności.

Ostatnim celem wyprawy była Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Dzielnicy Rembertów m. st. Warszawy. Bibliotekarze obejrzeli nowoczesny gmach, podpatrzyli różne rozwiązania, wymienili doświadczenia zawodowe z gospodarzami. Dyrekcja i pracownicy rembertowskiej biblioteki ciepło przyjęli odwiedzających. Wizyta upłynęła w miłej atmosferze i na owocnych rozmowach- jak to zwykle między bibliotekarzami.

Wyjazd był bardzo udany, miał charakter zarówno edukacyjny, jak też integracyjny. Wszak bibliotekarze muszą czerpać wiedzę nie tylko z książek!