Sprzątanie świata 2020, fot. MBP

Wrzesień to miesiąc porządków i Sprzątania Świata. W trzeci weekend września ogólnopolska ekologiczna akcja miała swój Wielki Finał. Bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim zmotywowani do działania postanowili uprzątnąć najbliższą okolicę, by choć w małym stopniu przyczynić się do poprawy środowiska. 21 września pozbierali śmieci na terenie nienależącym do miasta, lecz znajdującym w jego centrum, nieopodal biblioteki. Śmieci są haniebną wizytówką miast, a niestety na terenach prywatnych, lecz zaniedbanych, w pustostanach jest ich coraz więcej. „Choć teren niemiejski, to śmieci nasze wspólne. A jeśli coś jest wspólne, to wiadomo – niczyje” – komentowali bibliotekarze. Dlatego postanowili wziąć je przysłowiowo i dosłownie w swoje ręce. Pracownicy biblioteki chcieli dołożyć choć małą cegiełkę do ratowania Ziemi, zbudować poczucie odpowiedzialności zbiorowej i świadomości, że warto zacząć od siebie. Małymi gestami można osiągnąć wiele, wystarczy chcieć. Tym bardziej, że w tym roku hasło przewodnie placówki to: „Zielona biblioteka”.

Dbajmy o nasze wspólne dobro, jakim jest Ziemia. Zrób coś dla planety!

Sprzątanie świata 2020, fot. MBP