Poniżej przedstawiam zestawienie okresów odgórnego zamknięcia bibliotek – może przydać się do sprawozdań:

OD 12 marca: Minister Edukacji Narodowej rozporządzeniem z  11 marca 2020 zamknął szkoły już od 12 marca 2020 – wtedy już  mogły się zamykać niektóre biblioteki  na mocy zarządzenia burmistrza/ wójta, ale nie było jeszcze Rozporządzenia Rady Ministrów zamykającego biblioteki

nieczynne/czynne

OD 20 marca: Rozporządzenie wprowadzające stan epidemii od 20 marca 2020. – biblioteki nieczynne od 20.03 do odwołania

nieczynne

Rozporządzenie z 19 kwietnia przedłużyło zamknięcie bibliotek do odwołania (zapowiedź że otworzą w II etapie)

nieczynne

OD 4 maja: Rada Ministrów ogłosiła możliwość otwarcia bibliotek decyzją dyrektora placówki  po konsultacji z Sanepidem. (można było otworzyć od 4 maja, chyba że biblioteka była nieprzygotowana, brak kadry z powodu zwolnienia, choroby, kwarantanny, lokalnego wzrostu zachorowań itp.)

czynne

maj- czerwiec- lipiec- sierpień- wrzesień – październik – CZYNNE

OD 7 do 29 listopada : Rozporządzenie z dnia 6.11.2020, że od 7 do 29 listopada zamknięte biblioteki

(niektóre biblioteki  wypożyczały wtedy  „oknem”, paczkomatem itp., ale ustawowo było zamknięte)

nieczynne

OD 26.11 do 27.12: Rozporządzenie z dnia 26.11.2020 dopuszcza działalność bibliotek na określonych    zasadach (1 os na 15 m2).

czynne

Od 28.12 do 17.01 – Rozporządzenie z dnia 21.12.2020; jak wyżej

Możliwość otwarcia bibliotek nie oznaczała nakazu i decyzją dyrektora/burmistrza/wójta placówka mogła pozostawać zamknięta dłużej niż okres ustanowiony Rozporządzeniem Rady Ministrów. Mogło brakować kadry do pracy, pracownicy chorowali lub byli na kwarantannie, mogło panować lokalne zagrożenie- wzrost zachorowań w danym miejscu, mógł wydłużyć się czas przystosowania lokalu do panujących obostrzeń, itp., stąd każda biblioteka liczy swoje dni zamknięcia indywidualnie.