„Inspirowani Tyrmandem. Antologia małych form prozatorskich” to publikacja powstała w wyniku Ogólnopolskiego Konkursu Małych Form Prozatorskich zorganizowanego przez Dział Wojewódzkiej Sieci Bibliotek w Roku Leopolda Tyrmanda, tj. 2020.

Tom składa się z osiemnastu krótkich opowiadań i nowel; zwłaszcza te ostatnie ożywiają zapomniany dziś w Polsce gatunek literacki, za którym stoi wielka tradycja, o czym wspominają w słowie wstępnym redaktorki: Anna Karczewska oraz Katarzyna Bortnowska. Zadbały one o wewnętrzną spójność tomu oraz jego swoistą dramaturgię. Teksty układają się w logiczny ciąg inspirowanych Tyrmandem wypraw na miasto, do mieszkań, środków transportu publicznego etc. Trzeba oddawać cesarzowi co cesarskie, więc książkę rozpoczynają trzy nagrodzone opowiadania. Nagroda główna przypadła Justynie Hankus, która do stworzonego przez siebie diabła dodała jakiś pierwiastek ludowy, zakorzeniony mocno w naszej kulturze. Sprawia on, że taki diabeł nie jest do końca zły, da się lubić. Sławomir Sadowski (miejsce drugie) w niesłychanie zwięzły sposób deformuje świat przedstawiony, nagina rzeczywistość, aby opowiedzieć o czymś ważnym i groźnym. Opowiadanie Łukasza Barysa – laureata trzeciej nagrody – odznacza się nie tak często spotykaną w męskiej prozie delikatnością.

Całość jest utrzymana na równym, wysokim poziomie, jest bardzo miejska – co znakomicie wpisuje się w klimat utworów Tyrmanda, który nie był wrażliwy na przyrodę. Tom budzi także uśmiech na twarzy na myśl o tym, że znalazło się w Polsce tylu dobrze piszących ludzi. Z niecierpliwym spokojem należy wypatrywać kolejnych edycji konkursu. Oprawa miękka, klejona, papier kredowy.

źródło: warsztat.koszykowa.pl/inspirowani-tyrmandem-antologia-malych-form-prozatorskich/

Egzemplarze dla bibliotek powiatu mińskiego do odebrania u instruktora ds. bibliotek, w siedzibie MBP w Mińsku Mazowieckim.

fotografia przedstawia trzy egzemplarze książki Inspirowani Tyrmandem
fot. MBP